Przychodzi taki moment w życiu Twojej firmy, kiedy zaczynasz szukać wsparcia w postaci podwykonawców.
Gdzie, jak i jakich szukać pracowników?
Często nie jesteś jeszcze gotowy na zatrudnianie nowych pracowników. Czasami zadań nie jest aż tak dużo by szukać kogoś na pełny etat. Być może sam nie posiadasz biura i w grę wchodzi tylko współpraca zdalna. Skoro tu jesteś to pewnie przyszło Ci więc do głowy żeby podjąć współpracę z wirtualną asystentką. Trafiłeś idealnie!
Jak znaleźć Wirtualną Asystentkę?
Zacznij od planu.
Zastanów się jakie dokładnie zadania chcesz oddelegować, w czym potrzebujesz pomocy w swojej firmie. Zapisz i przeanalizuj zakres obowiązków i pomyśl, czy to są zadania dla wirtualnej asystentki czy może dla project managera? Albo raczej dla specjalisty od marketingu?
Większość wirtualnych asystentek posiada dość duży zakres umiejętności i oferuje szeroki wachlarz usług. Jest to szczególnie widoczne właśnie na rynku polskim, gdzie zawód ten od niedawna zyskuje na popularności. Mnóstwo WA dopiero szuka swoich specjalizacji, więc za standardowe stawki zajmie się wieloma obszarami w Twojej firmie. Jeśli jednak potrzebujesz specjalisty na wysokim poziomie w jakiejś konkretnej dziedzinie, przemyśl kogo tak naprawdę poszukujesz.
Pamiętaj również, że nikt nie jest od wszystkiego.
Jeżeli potrzebujesz pełnej strategii marketingowej, nowego logo i do tego tekstów na stronę, być może szukasz 3 różnych osób?
No dobra, szukasz jednak asystentki. Co teraz?
Research
Dowiedz się kim w ogóle jest wirtualna asystentka, czym się zajmuje i jak jej szukać. Dowiedz się również jakie są stawki rynkowe na takie usługi i określ czy masz na to budżet. Podpowiem CI – przyjęło się, że WA w Polsce zarabiają od 30 do 50zł netto za roboczogodzinę. Cena ta dotyczy oczywiście ogólnych zadań. Jeżeli szukasz WA wielojęzycznej, stawka na pewno będzie wyższa o co najmniej 30%.
Prowadzenie fanpage, postawienie strony internetowej, zazwyczaj również rozliczane są indywidualnie. Nie każdy projekt bowiem da się przeliczyć na roboczogodziny, np. zaangażowanie w prowadzenie Twojego firmowego fanpage, odpisywanie na komentarze lub wiadomości.
Gdzie umieścić ogłoszenie o rekrutacji? Jak znaleźć Wirtualną Asystentkę?
Można by najprościej – wpisać w Google Wirtualna Asystentka i wybrać spośród kilkunastu stron, które pojawią się w wynikach wyszukiwania.
Inna opcja – popytaj znajomych przedsiębiorców, szczególnie oferujących podobne do Twoich usług. Może któryś z nich poleci Ci swoją WA?
Można też poprzez social media. Facebook to przestrzeń, w której działa najwięcej WA. Jeżeli gdzieś mają się ogłaszać, to najczęściej właśnie tam.
Na Facebooku znajdziesz kilka grup, w których możesz zamieścić swoje ogłoszenie. W większości grup biznesowych, możesz zamieszczać takie ogłoszenia bez ograniczeń, w niektórych tylko w określone dni. Jeśli sam jesteś aktywny w sieci, na pewno w większości z tych grup jesteś już obecny. Ja szczególnie polecam:
Grupy dla WA i przedsiębiorców szukających WA:
Wirtualne Asystentki – szkolenia, porady, współpraca
Wirtualna Asystentka – ogłoszenia, informacje, wsparcie
Grupy biznesowe:
Hakerki Sukcesu
Biznes kobiecym okiem – Szczęśliwe w biznesie
Panie Swojego Czasu
i wiele innych (jeśli uważasz, że jakaś szczególnie się wyróżnia – daj mi znać – dopiszę).
Ok, ogłoszenie dodane i co dalej?
Zawsze w ogłoszeniu podaj swój email, na który chcesz otrzymać oferty współpracy. Jeśli tego nie zrobisz, przygotuj się na dziesiątki wiadomości prywatnych w messengerze. Jasno określ zadania i umiejętności jakich oczekujesz od kandydatek.
Teraz bardzo wiele jest szkoleń dla WA. To wielki atut dla potencjalnej kandydatki, jeśli ma ukończony kurs, szczególnie, gdy dopiero zaczyna. Pamiętaj jednak, że żaden certyfikat nie jest obowiązkowy w tej branży. Nie daj sobie tego wmówić.
W zależności od tego, czego wymagasz i co oferujesz, na tyle odpowiedzi się przygotuj. Jeżeli zaniżasz stawkę, wymagasz bardzo specjalistycznych umiejętności albo bardzo szerokiego wachlarza usług, zgłoszeń będzie mniej. Wybór także będzie mniejszy.
Krok kolejny: zweryfikuj.
Zanim odpowiesz na zgłoszenie konkretnej WA, przyjrzyj się jej pracy, jej aktywności w mediach. Zobacz jak wygląda jej oferta na www, cennik. Jeżeli chcesz, żeby WA prowadziła Twój fanpage, zobacz jak wygląda jej własny. Przeczytaj opinie na jej stronie bądź fanpage. Jeśli poszukujesz osoby do pisania tekstów i ofert – przeczytaj teksty kandydatek. Jeżeli poszukujesz kogoś do tworzenia postów i grafik – zobacz w jakiej estetyce WA takie posty tworzy u siebie i swoich klientów.
Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś zapytał o opinie dotychczasowych klientów kandydatki.
Umów się na rozmowę online, np. przez Skype. To znacznie ułatwia komunikację, pozwala na rozwianie wątpliwości, na odpytanie o szczegóły itp. W rozmowie przekonasz się również, czy z potencjalną asystentką nadajecie na tych samych falach i czy się rozumiecie.
Zadanie próbne
To dość powszechna praktyka. Pamiętaj jednak, że pojedyncze zadanie da Ci tylko ogólny obraz. Dużo lepszą praktyką jest zakup małego pakietu godzin, np. 5-10.
Co więcej, zadania próbne są odpłatne! Za każdą pracę powinieneś zapłacić. Nawet jeżeli nie dojdzie do współpracy. Chyba że zostało ono wykonane ewidentnie źle i nie na temat. To się jednak rzadko zdarza.
Jeśli już jednak zdecydujesz się na zadanie, przemyśl je dobrze. Powinno być ono krótkie i związane z zakresem obowiązków jakie będzie pełniła WA.
Ustalenia
No dobrze, asystentka wybrana. Jak teraz zacząć współpracę?
Dokładnie ustalcie zakres obowiązków, narzędzie do zarządzania / delegowania zadań oraz wynagrodzenie.Pamiętaj o umowie i fakturze. Doświadczona wirtualna asystentka przygotuje dla Ciebie zarówno brief, umowę jak i wystawi fakturę. Zaproponuje także program, który ułatwi Wam komunikację.
Delegowania można się nauczyć
Niech nie przerażają Cię początki. Nie kontroluj każdego ruchu WA. Nie pisz co godzinę. To cenny czas więc gdy będziesz dzwonić i pisać bez przerwy, również towarzysko, każda WA, prędzej czy później, zacznie doliczać ten czas do rozliczeń.
Jeśli chcesz posłuchać o pracy wirtualnej asystentki i nauczyć się delegować zadania – zapraszam do grupy dla przedsiębiorców. Nie znajdziesz tam tysiąca WA, ale znajdziesz specjalistki, które chętnie podzielą się z Tobą swoją wiedzą – jak delegować, gdzie i jak szukać WA itp. Wirtualna Asystentka – grupa dla osób chcących rozpocząć współpracę z VA
O czym warto pamiętać:
- Doświadczona WA dopyta o szczegóły każdego zadania, jeśli coś będzie niejasne. Jeżeli zdecydujesz się na współpracę z osobą początkującą, licz się z tym, że będziesz otrzymywał wiele pytań, albo wręcz przeciwnie – może być wiele niedomówień.
- Płać w terminie.
- Każde zadanie ponad ustalenia omawiaj z asystentką – czy się tym zajmuje i czy w tej samej stawce?
- Nie kombinuj, nie negocjuj cen, nie szukaj taniej siły roboczej – to zawsze przełoży się na jakość usług.
- Jeśli współpraca nie ułoży się pomyślnie – zastanów się dlaczego tak się stało? I nie poddawaj. Być może po prostu nadawaliście z WA na innych falach?
Gdybyś nadal miał wątpliwości – napisz do mnie, podpowiem gdzie i jak szukać. A może chcesz współpracować właśnie ze mną? Tym bardziej zapraszam.
Jeśli uważasz ten wpis za wartościowy, będzie mi miło, jeśli podzielisz się swoja opinią udostępniając go publicznie. Pomagasz w ten sposób rozwijać się tej witrynie.
Twój biznes stoi w miejscu? Potrzebujesz wsparcia? Zatrudnij Wirtualną Asystentkę! Zapraszam serdecznie do kontaktu, to może być twój pierwszy krok do sukcesu!
Dzięki za ten wpis, przydatny nie tylko dla przedsiębiorców 🙂 Już lecę dodać się do polecanych przez Ciebie grup! A sama dopowiem jeszcze grupy #DigitalGirls, Biznes online i blogowanie od kuchni by PSC.
Dzięki Aneta! 🙂