Każdy człowiek jest inny – o tym nie trzeba przypominać. Każda VA jest więc też trochę inna.
Ma inne upodobaniami i temperament, z inną motywacją, która pozwoliła wybrać pracę zdalną, a nie typową pracę w biurze.
Przez lata pracy obserwowałam zarówno mój własny rozwój zawodowy, jak również podglądałam moje koleżanki na grupach w mediach społecznościowych, czytając ich blogi i wypowiedzi i dyskutując na konferencjach, networkingach. Doszłam więc do wniosku, że – aby lubić tą formę pracy, czuć się w niej dobrze przez długi czas bez ryzyka wypalenia zawodowego, i przede wszystkim osiągać w niej sukcesy, trzeba prezentować większość, jeśli nie wszystkie, umiejętności i cechy charakteru, które pomogą zostać zostać idealna VA.
Wydaje mi się, że dobra VA powinna być przede wszystkim:
1. Nastawiona na efekty i konkretna
Niezwykle często z usług VA korzystają osoby, do których pasuje miano „wizjoner”. Są to osoby bardzo kreatywne, z milionem różnych pomysłów, ambitne, ale którym ciężko jest czasami nie tylko przekuć te wszystkie pomysły w konkretny plan, ale również zacząć go realizować krok po kroku. Analizuj, działaj proceduralnie i ubieraj w konkretne ramy to, co Klient stara się wyrazić. Nie daj się ponieść tym wizjom, nie snuj ich wraz z klientem.
2. Kreatywna
Musisz być kreatywna, zwłaszcza jeśli chodzi o twórcze pisanie, o prowadzenie profili w social mediach czy tworzenie contentu strony. Zrobienie prostego research’u również wymaga kreatywności – czasem trzeba się pogimnastykować żeby znaleźć odpowiednie hasła w wyszukiwarce.
3. Opanowana
Krótkie deadline’y to codzienność w naszej pracy, a Klienci są wystarczająco zestresowani nawet bez nieogarniętej zdalnej asystentki. Spokój i opanowanie to ogromne atuty. Klient musi również mieć pewność, że w sprawach, które dotyczą Waszej wspólnej pracy może na Tobie polegać.
4. Bardzo dyskretna
Ja swoimi Klientami i projektami chwalę się tylko i wyłącznie jeśli mam od nich jasne pozwolenie na to. Często podpisuję klauzulę poufności. Musisz również umieć pracować w tle. VA pracuje zza sceny, a nie na niej – na scenie, w świetle reflektorów, stoi Klient.
5. Prawdomówna
Przyznanie się do porażki jest lepsze niż owijanie w bawełnę. Nikt poważny nie ma czasu na takie zagrania, zwłaszcza w biznesie. Często Klienci będą Ci powierzali projekty, od których zależy przyszłość ich rodzin oraz biznesów. To poważna sprawa, więc od początku buduj zaufanie na naprawdę solidnych podstawach.
6. Rozsądna w sprawach finansowych
Nie chodzi o to, żeby zaniżać stawki, ale raczej, żeby proponować Klientom ceny odpowiadające Twojemu doświadczeniu i wartości jaką Twoja praca daje innym ludziom. O cenniku jeszcze będę pisała.
7. Dbająca o dobre relacje
Nie tylko ze względu na wynagrodzenie, ale również dlatego, że o wiele łatwiej i lepiej pracuje się w miłej, jasnej atmosferze.
8. Responsywna
Pamiętaj, że zdalna praca nad projektem, szczególnie w zespole, wymaga ciągłej komunikacji. Brak odzewu przez dłuższy czas jest niedopuszczalny – zwłaszcza w godzinach, które zadeklarowałaś jako dostępne.
9. Świetnie zorganizowana
Już sama specyfika pracy zdalnej, w szczególności pracy z domu, niesie ze sobą dużo wyzwań co do planowania i nadawania priorytetu poszczególnym zadaniom. Multitasking i zarządzanie czasem musisz mieć w małym palcu. Tylko wtedy będziesz mogła w pełni i bezstresowo wykorzystać możliwości jakie daje możliwość pracy z każdego miejsca na ziemi (o ile jest tam sieć).
A Ty? Znasz taką kogoś kogo można nazwać „idealna VA”?
Jeśli uważasz ten wpis za wartościowy, będzie mi miło, jeśli podzielisz się swoja opinią udostępniając go publicznie. Pomagasz w ten sposób rozwijać się tej witrynie.
Twój biznes stoi w miejscu? Potrzebujesz wsparcia? Zatrudnij Wirtualną Asystentkę! Zapraszam serdecznie do kontaktu, to może być twój pierwszy krok do sukcesu!
mój e-mail: info@elawolinska.pl
Bardzo dobre kompendium wiedzy dla każdej początkującej VA.
Dziękuję. Zapraszam częściej 🙂
Wszystkie informacje w jednym miejscu! Super 🙂
Dokładnie o to mi chodziło 🙂
czyli taka jak na żywo 😀
Otóż to. Wielu ludziom wydaje się, że jak pracuje ktoś zdalnie to obowiązują go inne zasady – nic bardziej mylnego 🙂
Mój mąż w swojej firmie właśnie szuka takiej idealnej asystentki 🙂