Coraz częściej klienci w formularzach rekrutacyjnych pytają o top 5 talentów Gallupa. Sama pewnie też o teście Gallupa już słyszałaś albo po prostu trafiłaś na ten temat.
Czym jest test Gallupa?
Konkretnie jest to narzędzie CliftonStrengths, bardziej znane jako test Gallupa. Pozwala ono określić Twoje naturalne talenty.
Wskazuje, na jakie obszary Twojego potencjału powinnaś „postawić”. W teście poznajesz, jakie działania są dla Ciebie naturalne, a jednocześnie najprostsze do wykonania. Pomoże Ci wydobyć te obszary, które sprawią, że będziesz bardziej efektywnie działać w zgodzie ze sobą.
Obserwując dzieci (czy nawet wspominając siebie, gdy byłaś mała), na pewno zauważasz, że lubią robić określone rzeczy. Jedne grają w piłkę, inne układają klocki. A może uwielbiasz sprzątać? Albo wręcz przeciwnie?
Wszystko to jest uwarunkowane pewnymi czynnikami, które właśnie ten test pokazuje.
Czy warto? Ile w tym prawdy?
Teoria testu Gallupa opiera się na Psychologii Pozytywnej. Jest to dziedzina zajmująca się ludzkim szczęściem oraz dobrym samopoczuciem.
Same podstawy koncepcji testu Gallupa to dekady badań sukcesu na różnych polach, od edukacji po biznes. Wzięto pod uwagę również różne kultury, dzięki czemu badanie to jest tak dokładne.
Test ten należy również do najbardziej wiarygodnych badań. W sieci pojawiają się różne bezpłatne testy. Z tych ciekawszych, polecam 16personalities.
Inne popularne, ale dość drogie testy, często wykorzystywane do badania potencjału, to np. FRIS i Harrison. Wiele lat temu miałam wykonywany ten drugi i do dziś pamiętam niesmak i stres wywołany wynikiem, z którym nie zgadzam się do dziś, a który był totalnym zaprzeczeniem tego, co wskazuje m.in. Gallup.
Niezmiennie jednak to właśnie CliftonStrengths jest najbardziej cenionym na świecie badaniem wrodzonych talentów.
I co dalej?
Znając swoje talenty Gallupa, wiesz dokładnie, w jakim kierunku powinnaś się rozwijać, by poprawiła się Twoja efektywność, a jednocześnie, żeby robić to, co lubisz.
Co więcej, test przydatny jest nie tylko w życiu zawodowym, ale i osobistym!
Pamiętaj przy tym, że talenty Gallupa to nie umiejętności, a cechy, jakie skrywa każdy z nas. Wszystkich talentów jest 34, ale to pięć z nich jest tych najważniejszych.
Dla niektórych wynik testu jest zaskoczeniem, dla innych tylko potwierdzeniem tego, co już wcześniej wiedzieli o sobie.
Bez względu jednak na to, czy będzie to niespodzianka, czy utwierdzenie Cię w tym, co już wiesz, lepiej zrozumiesz układ Twoich cech, talentów, a dzięki temu zbudujesz z nich swoje mocne strony.
Jak wygląda test gallupa?
Przede wszystkim działasz w nim pod presją czasu, bo na każde stwierdzenie masz 20 sekund. Takich stwierdzeń do opracowania jest 177. Potencjalnie opisują one Ciebie, a Twoim zadaniem jest określić na skali, jak bardzo czujesz, że są z Tobą zgodne.
Test tylko dla… siebie?
Oczywiście, warto wykonać go dla swojej wiedzy, bo tak jak pisałam wcześniej, dzięki temu możemy rozwijać się w odpowiednich obszarach.
Na początku jednak wspomniałam również, że coraz częściej pracodawcy, czy też klienci, oczekują podania wyników testu. W ten sposób dobierają do współpracy osoby, które posiadają pożądane przez nich cechy. Sama też osobiście spotkałam się z tym, że mój wynik testu zadecydował o wyniku rekrutacji (do dziś zresztą współpracujemy razem).
Poznanie 5 topowych cech kosztuje 19,99 USD. Jest to jednak niewielki koszt, w który warto zainwestować.
Mój wynik
Tak, ja również wykonałam jakiś czas temu test Gallupa. Mój wynik to: bliskość, maksymalista, wizjoner, intelekt, indywidualizacja.
Co oznaczają?
Relator (Bliskość) określa osobę, która ceni bliskie relacje z innymi. Odnajduje satysfakcję w ciężkiej pracy z przyjaciółmi.
Maximizer (Maksymalista) skupia się na swoich mocnych stronach. Dzięki temu stymuluje rozwój osobisty i stale szuka możliwości doskonalenia.
Futuristic (Wizjoner) to osoba, która jest zainspirowana przyszłością i jej możliwościami, potencjałem.
Intellection (Intelekt) określa osobę, która jest introspektywna i docenia intelektualne debaty.
Individualization (Indywidualizacja) dotyczy osoby, która jest zaintrygowana unikalnymi cechami każdej osoby, dzięki czemu doskonale potrafi kierować zespołem tak, by każdy robił to, w czym jest najlepszy. To niezwykle podnosi produktywność.
Test Gallupa – robić, czy nie robić?
Jak sama widzisz, z testu można się wiele o sobie dowiedzieć. Ja moimi top5 nie byłam zaskoczona. Zawsze relacje na mnie oddziaływały i były dla mnie na 1 miejscu. Dzięki testowi zrozumiałam też swój tok myślenia jako mentor oraz manager – wyszukiwanie potencjału, łączenie kropek i szukaniem rozwiązań z korzyścią, przede wszystkim dla kursantki, czy klienta.
Dzięki posiadanym wynikom, możemy przede wszystkim wzmacniać współpracę w grupie, w zespole. Odkrywa, w czym jesteśmy najmocniejsi i pokazuje, jak pracujemy. Czasami nieco usprawiedliwia. Warto też wiedzieć, jak wykorzystywać swój i czyjś potencjał.
